123
                         
     
bos  

 

TÜRKİYEDE OLUKLU MUKAVVA

Oluklu mukavva sektörü yıllık 1.5 milyar dolarlık iş hacmi ile tüm sektörlere hizmet veren hijyenik ve tümü geri kazanılabilen stratejik bir sektör olup toplam ambalaj sektörünün % 30'u ile sektörün lideridir.

Türkiye Selüloz ve Kâğıt Fabrikaları A.Ş. (SEKA), 1954 yılında İzmit tesislerinde ilk Oluklu Mukavva Fabrikasını işletmeye açmak suretiyle, Türkiye Oluklu Mukavva Sanayisi'nin de kurucusu olmuştur.

Özel sektör, 1960 yılından sonra oluklu mukavva yatırımına ve üretimine ilgi duymaya başlamıştır.

Türkiye oluklu Mukavva Sanayisi'nin en hızlı gelişme dönemi, 1975-1995 yıllarıdır.

Büyük kuruluşlar, 1981 yılında başlayarak gelişmiş teknolojiye dayalı, yüksek kapasiteli yatırımlara yönelmiş, bazıları da ikinci ve üçüncü oluklu hatlarını işletmeye almıştır. Türkiye Oluklu Mukavva Sanayisi'nde yer alan tek devlet kuruluşu SEKA, 1993 yılında oluklu ve kutu fabrikasını satarak bu alandan çekilmiştir.

Bugün 91 özel sektör kuruluşuna ait 113 fabrika 25 ilimizde faaliyet göstermektedir.

2009 yılında Türkiye'de 4,5 milyon ton kâğıt-karton tüketilmiştir. Oluklu mukavva sektörü, bu miktarın % 34'ünü tüketen lider sektör durumundadır.

NSSC Fluting hariç, oluklu mukavva kâğıt hammaddesi yerli üretimle karşılanmaktadır.

Bununla beraber, talebi karşılayabilmek amacıyla, her yıl aynı kalite ve özelliklerde yaklaşık 400.000 ton Kraft Liner kâğıt ithal edilmektedir.

2009 yılında toplam oluklu kâğıtları tüketiminin % 25,1'i Kraft Liner (beyaz ve renkli dâhil) kâğıttır. Bu oran Avrupa'da % 19,3'dir.

Böyle olmakla birlikte Türkiye, geri dönüşen oluklu mukavva atıkları bakımından başarılı sayılır. Nitekim oluklu mukavva atıklarının geri dönüş oranı 2009 yaklaşık % 65 civarındadır.

 

Kaynak: http://www.omud.org.tr/

  OLUKLU MUKAVVA NEDİR  
 
Bir veya birden fazla oluklu kağıt ile yine bir veya birdenfazla örtü kağıdından oluşan çok tabakalı kartona Oluklu Mukavva denir.

Oluklu mukavva makinası “Ondülöz” bu parçaları yapıştırma yoluyla birleştirerek oluklu mukavvayı oluşturur. Oluklu kağıt ondülöz üzerinde 180 C’de sıcak su buharı ile işleme sokulur ve 10-40Kg/cm basınç altında oluklu silindirler arasından geçirilerek simüzoidal bir şekil alır. Böylece kağıtta tepe ve çukur kısımlar oluşur. Oluklu hale gelen kağıdın ya yalnız üstünde veya hem üstünde hem alt kısmında örtü kağıtları yapıştırılır ve oluklu mukavva yapılmış olur.

Oluklu mukavva omurgasını meydana getiren oluklar, bakıldığında kolonlara ve yatayda ise kemerlere benzerler. Oluklara dik olan kesitte görülen ondüle, şekli nedeniyle dalga diye tanımlanır ve yükseliğine, boyuna ve metredeki sayısına göre sınıflandırılır.
 
NİÇİN OLUKLU MUKAVVA
 

Oluklu Mukavva Dünya'da 130 Yıldır Kullanılmaktadır. Türkiyede'de en çok üretilip tüketilen Ambalaj çeşidi Oluklu Mukavva'dır.

Çünkü Biliyoruzki;

 • Her ürün ve ütericisi için ayrı ayrı tasarlanabilen,
 • Çevreyi kirletmeden, ürünün doğal yapısını bozmadan, hasara uğratmadan taşıyan, dağıtan ve depolayan,
 • Hijyenik koşullarda üretildiği için, insan sağlığına zararlı bir madde içermeyen, yıkama, temizleme ve iade işlemi olmayan,
 • Çok temiz olduğu için, işyerini kirletmeyen, kokmayan, koku yapmayan ve ürünü kokutmayan
 • Doldurmada, boşaltmada ve depolamada zaman ve emek tasarrufu sağlayan,
 • Albenisi olan ve çok renkli mükemmel baskısı ile ürünü ve üreticisini tanıtan bir satış elemanı gibi hizmet veren,
 • İstenildiği zaman, istenildiği kadar ve istenilen yere teslim edebildiği için, stok maliyeti olmayan,
 • Hafif olduğu için, aynı nakliye ücreti karşılığında daha çok ürünün taşınmasına imkan tanıyan, tahta ve plastik kasa gibi ağırlıkları kadar nakliye ücreti ödetmeyen,
 • Depozit ve iadeden dolayı ambalajlanan ürüne ek maliyet getirmeyen,
 • Ambalaj kullanıcılarını kabzımallara ve komisyonculara bağımlı kılmayan,
 • Tüketici ambalajına da ambalajlayan bir sanayi ürünü olan,
 • Kullanıldıktan sonra geri kazanılarak %100 hammaddeye dönüşen, çağdaş ve güvenilir bir ambalajdır.
 
Oluklu Mukavvanın Nasıl Yapıldığını görmek için TIKLAYINIZ
 
 
 
Kayabaşı Mah. 1729. Sk No:5 Başakşehir / İstanbul Tel&Faks: +90 212 691 07 58 pbx Santral GSM: +90 533 953 59 39 -+90 533 268 02 50 info@senolambalaj.com

© Copyright 2013 Kayabaşı Şenol Ambalaj ® All Rights Reserved.   This site is designed and protected by SAKA Design